Türk devleti Sur Belediyesi eş başkanlarını da tutukladı
Amed’in Sur ilçesi belediye eş başkanları Filiz Buluttekin ve Cemal Özdemir tutuklandı.
Evlerine yapılan baskınla kafalarına silah dayanarak gözaltına alınan Sur Belediye Eş Başkanı Filiz Buluttekin ve Cemal Özdemir, 4 gün gözaltında tutulduktan sonra çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
Amed’de 20 Aralık’ta gözaltına alınan Filiz Buluttekin ve Cemal Özdemir ile Belediye Meclis Üyesi Yılmaz Eken, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’ndeki işlemlerinin ardından adliyeye çıkarıldı. Savcılık tarafından ifadeleri alınan Buluttekin ve Özdemir, “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.
Mahkeme, Buluttekin ve Özdemir’in “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmasına karar verdi.
Belediye Meclis Üyesi Eken ise, adli kontrol tedbirlerin uygulanması talebiyle sevk edildiği mahkemece serbest bırakıldı.
Buluttekin ve Özdemir’in gözaltına alınmasının ardından Türk devleti, Sur Belediyesi’ni de gasp ederek kayyum atamıştı.
(cj)