3 belediyeye daha kayyum atandı
HDP yönetimindeki Beşiri ilçesine bağlı İkiköprü Belde, Özalp ve Başkale belediyelerine kayyum atandı.
![3 belediyeye daha kayyum atandı](https://hawarnews.com/tr/uploads/images/201912/074525_3-belediyeye-daha-kayyum-atandi.jpg)
Van'da dün sabah saastlerinde yapılan ev baskınlarıyla gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) büyük bir oy oranıyla aldığı ilçe belediyelerinden Özalp ve Başkale belediyelerine kayyum atandı.
Özalp Belediyesi eşbaşkanları Dilan Örenci ile Yakup Almaç'ın yerine ilçe kaymakamı Abdulkadir Çelik, Başkale Belediye Eşbaskanı Erkan Acar’ın yerine ise ilçe kaymakamı Asım Solak kayyum olarak atandı.
Öte yandan gözaltına alınan Özalp Belediye eşbaşkanları Dilan Örenci, Yakup Almaç Başkale Belediye eşbaskanı Erkan Acar, Muradiye Belediye eşbaşkanları Leyla Balkan ve Yılmaz Şalan hakkında avukat kısıtlılığı getirilirken "örgüt üyeliği " ve "örgüt propagandası" yaptıkları iddiasıyla ifadelerinin dahi alınmadığı öğrenildi.
İKİKÖPRÜ BELDE BELEDİYESİ’NE DE KAYYUM
Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı İkiköprü Belde Belediyesi'ne, askerler tarafından baskın yapıldı. Belediye binasını ablukaya alan askerler, hizmet binasında arama yaptığı öğrenildi.
Belediyede arama devam ederken İçişleri Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı. Belediye Eşbaşkanı Osman Karabulut hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla Batman 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden dava gerekçe gösterilerek, görevden uzaklaştırıldı. Osman'ın yerine Beşiri Kaymakamı Sinan Aşcı kayyum olarak atandı.